Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Trending Posts

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj na tym blogu

Sponsor

Search Blog

Featured Slider

About Me

Popular Posts

About Me

Cokolwiek wybierzesz, Wybierz Szamałka!
Odkąd się pojawiła, od razu wywołała szum. Wysokie oceny, pozytywne opinie, wychwalające recenzje, thriller roku krzyczały krótkie wypowiedzi na okładce. No ale... cyberprzestępczość, młoda dziennikarka, sensacja, samobójstwo aktora. Nie ciągnęło mnie do tej książki, gdzieś z tyłu głowy słyszałam, że dobra, jednak jej opis, wskazywał że nie dla mnie. Tak jak raczej nie sięgnę po serię polityczną Mroza, bo nie sposób przekonać mnie do książek i seriali politycznych, tak wydawało mi się, że lepiej nie sięgać po temat przestępstw w sieci Szamałka, bo zwyczajnie mnie to nie interesuje. Znowu. Raz jeszcze. Mój błąd.
Bo co tu może porwać? Bałam się trudnego języka, nudnej akcji, zerowego napięcia. I po kolejnej książce, której opis obiecywał coś wow, a okazało się inaczej, przeczytałam pierwszą stronę Cokolwiek wybierzesz i żałowałam, że dopiero teraz wybrałam tą książkę. To było tak bardzo dobre!!


Mówi się, że w wielkich miastach czas płynie szybciej, ale Julita miała przeciwne zdanie. Kiedy ona szukała kolejnych staży i gotowała na kolację parówki, znajomi, którzy zostali w Żukowie, nagle stali się dorośli: ślub, chrzest, komunia, zdjęcia z rodzinnych wakacji nad morzem, wąsy i piwny brzuszek.


Julita Wójcicka, młoda dziennikarka, marząca o dużej karierze, styka się z brutalną rzeczywistością pracy w serwisie plotkarskim, gdzie nie liczy się talent i dobry, rzetelny artykuł, a tania sensacja i liczba wejść na stronę.

Leon Nowiński, pracownik korporacji zajmującej się produkcją niskokalorycznych przekąsek i napoi, w drodze na spotkanie biznesowe, w sprawie nowej etykiety na sok z kiszonej kapusty, staje się światkiem wypadku. Pędzący za nim z ogromną prędkością samochód, wjeżdża w barierkę, a kierowca ginie na miejscu. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak Leon widział coś jeszcze, coś co nie daje mu spokoju...


Drogi tych dwóch osób skrzyżują się, gdy Julita z pozornie prostego tematu, samobójstwa znanego aktora, będzie starała się wyciągnąć coś więcej, dowiedzieć się prawdy, rozpocząć własne śledztwo. Bo ona również w nadesłanych jej zdjęciach dostrzeże mały szczegół, niepasujący do rzekomego samobójstwa.

Ciekawi?

Cokolwiek wybierzesz, wybierz Szamałka, bo to jedna z tych książek, w których wciąż obiecujesz sobie jeszcze tylko jeden rozdział i wciąż czytasz dalej. Już od pierwszych stron. Od pierwszego zdania. Ta opowieść wciąga, porywa, zaskakuje, a momentami nawet rozśmiesza.

Ogromnym plusem jest lekkość, z jaką czyta się tą książkę. Tu jeszcze nie dzieje się nic niepokojącego, nie jesteśmy wciągnięci w akcję, nie znamy bohaterów, nie wiemy do końca o co chodzi, przeczytaliśmy dopiero dwa pierwsze rozdziały, a już jesteśmy pewni, że to będzie nie tylko dobra, ale rewelacyjna książka. Już wiemy, że musimy czytać dalej, bo od samego początku ciężko jest ją odłożyć. A gdy już to się stanie, tęsknimy do tamtego świata pozornych karier, wielu możliwości i przestępstw w sieci. To bardzo trudne tak samym wstępem zainteresować czytelnika. Autorowi się to udało.

Chociaż kwestiami cyberbezpieczeństwa zajmował się zawodowo od kilkunastu lat, nadal nie przestało go szokować, jak mało ludzie wiedzą na ten temat, jak bardzo nie rozumieją świata, który ich otacza - i jak mało ich to obchodzi.

Lekkie pióro, charakterystyczni bohaterowie i bardzo ważny temat. Czy jesteśmy bezpieczni w internecie? Jak łatwo jest zniszczyć to pozorne bezpieczeństwo i człowieka nie wychodząc z domu?
Co jest prawdą, co kłamstwem? Ile wiemy o innych przeglądając portale społecznościowe, i jak dużo wiemy czytając portale plotkarskie? Przerażające jest to, że niektórzy myślą, że wiele. Chcielibyśmy prawdziwych informacji, a jesteśmy tylko pionkami w grze o liczbę kliknięć. Jesteśmy zbiorem pozornie anonimowych komentarzy pod różnymi artykułami, pisząc rzeczy, których normalnie nigdy byśmy nie wypowiedzieli. Wydaje nam się, że w sieci możemy wszystko, a to inni mogą zrobić z nami wszystko, gdy tylko przestaniemy uważać.

Co spotka Julitę i jak poradzi sobie z internetowym prześladowcom? 
Co spotkało Ryszarda Buczka i dlaczego musiał zginąć w rozpędzonym samochodzie? 
Gdzie kończy się znany i bezpieczny internet, a zaczyna coś, o czym normalnie nie mamy pojęcia? 
I jakie przerażające rzeczy możemy tam znaleźć? - W samym metrze jest ponad tysiąc kamer - powiedział Janek. Nie brzmiał, jakby żartował. - W całym mieście... Nie wiem dokładnie, coś koło kilkudziesięciu tysięcy? Może więcej.
- Czyli co, cały czas ktoś mnie podgląda?
- Nie. - Pokręcił głową. - Bo nikogo nie interesujesz. I módl się, żeby tak zostało.

Próbując rozwikłać te tajemnice nie nudziłam się ani przez chwilę, a trudny temat przestępstw w sieci, pełen zawiłych kodów, zwrotów i procedur, opisany był w bardzo przystępny sposób. Wciąż byłam zaskakiwana, rozśmieszana i zaintrygowana tym jak potoczy się akcja, a głównych bohaterów polubiłam od pierwszych stron. Poza tym nie przewidziałam, nie domyśliłam się, nawet przez chwilę nie przyszło mi na myśl jak rozwiąże się ta sprawa i kto tu jest kim, bo nie wszystko jest takie na jakie wygląda. Ta książka napisana jest w taki sposób, że poddajemy się biegowi zdarzeń i pozwalamy się sobie dziwić. Zaczynamy zastanawiać się nad swoją obecnością w sieci, tym jakie dane udostępniamy i jakie hasła zakładamy, nad tym jak łatwo byłoby je złamać i czy naprawdę musi to być data urodzenia, czy imię psa. 

Ta książka to doskonała rozrywka, która przy okazji może otworzyć nam oczy na temat bezpieczeństwa i pozornej anonimowości w sieci. Obnaża też prawdę o funkcjonowaniu dzisiejszych mediów i portali plotkarskich. To świetnie skonstruowany thriller, z elementami sensacji, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. Doskonały styl, wciągający już od pierwszych stron, wiele zwrotów akcji, po których siedzimy i zastanawiamy się no ale jak to, to niemożliwe, no i zakończenie, którego nie sposób przewidzieć. 

Ja jestem zachwycona! 

Cokolwiek wybierzesz to pierwszy tom z serii Ukryta sieć. Mam nadzieję, że kolejne będą trzymały poziom. Czekam z niecierpliwością na dalsze losy Julity Wójcickiej. 

Tytuł: Cokolwiek wybierzesz
Autor: Jakub Szamałek
Wydawnictwo: W.A.B

Moja ocena: ★★★★★★★★★☆


You Might Also Like

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

[name=Kasia] [description=czytajswiat@gmail.com]